GŁÓWNA > PORADY > LAMPA BŁYSKOWA

Lampa błyskowa to wygodne w użyciu urządzenie, niezbędne do właściwego oświetlenia fotografowanej sceny w warunkach niewystarczającej ilości światła zewnętrznego.
Dzięki zaawansowanym funkcjom urządzenia, uzyskasz lepszą jakość zdjęć.
Różnice między wbudowaną a zewnętrzną lampą błyskową.

Popraw jakość zdjęć używając zewnętrznej lampy błyskowej!

W tej sytuacji zastosowanie zewnętrznej lampy błyskowej o większej mocy błysku niż moc wbudowanej lampy pozwala na zwiększenie odległości od fotografowanego obiektu.

Wbudowana lampa błyskowa (zdjęcie niedoświetlone)
Odległość od fotografowanego obiektu: ok. 3m
Zewnętrzna lampa błyskowa
Odległość od fotografowanego obiektu: ok. 3m
Wbudowana lampa błyskowa (zdjęcie niedoświetlone)
Odległość od fotografowanego obiektu: ok. 5m
Zewnętrzna lampa błyskowa
Odległość od fotografowanego obiektu: ok. 5m
Zewnętrzna lampa błyskowa
(błysk odbity od sufitu)

Większość dzisiejszych aparatów fotograficznych posiada wbudowane lampy błyskowe. Znaczna część początkujących użytkowników z góry zakłada, że zastosowanie zewnętrznej lampy błyskowej nie jest konieczne, skoro aparat ma wbudowany flesz. Część osób zniechęca wielkość urządzenia oraz obawa przed skomplikowaną obsługą. Rzeczywiście, przyczyną dla której zewnętrzne lampy błyskowe nie są powszechnie znane, jest ich rozmiar oraz fakt,
że w przeszłości były trudne w obsłudze.

Lampy błyskowe wbudowane w lustrzanki cyfrowe stanowią wygodne rozwiązanie, służące jako uzupełniające źródło światła. Są niezastąpione w przypadku ciemnych scen fotografowanych z bliskiej odległości, światła w tle, itp. Ale ...

Zdjęcia przedstawiające kilka osób:
Wbudowana lampa jest dobra w małych pomieszczeniach. Jednak flesz tego typu nie sprawdza się w miejscach takich jak sale balowe czy restauracje ze względu na ich wielkość. Dodatkowo, zaraz po zrobieniu zdjęcia lustrzanką cyfrową, sprawdzamy jego jakość na wyświetlaczu LCD. Często zdjęcia, które wyglądały na dobre, okazują się niedoświetlone na ekranie monitora. Sprawdzanie doświetlenia zdjęcia na wyświetlaczu LCD nie daje nam rzeczywistego obrazu, a korekta niedoświetlonych zdjęć jest dość trudna.

Zdjęcia grupowe:
Stosowanie zewnętrznej lampy błyskowej jest zalecane bez względu na miejsce. Wykonanie zdjęcia grupowego sprawia trudności nawet profesjonalnemu fotografowi, jednak zastosowanie zewnętrznej lampy błyskowej minimalizuje ryzyko niepowodzenia.

Wbudowana lampa błyskowa

Zewnętrzna lampa błyskowa
(błysk odbity od sufitu)
Bez flesza (pomieszczenie)

Zewnętrzna lampa błyskowa (pomieszczenie)

Wbudowana lampa błyskowa

Zewnętrzna lampa błyskowa


Sklepy fotograficzne oferują często zestawy aparatów ze standardowymi obiektywami wraz z teleobiektywem. Jest to całkiem dobra oferta, jednak większość kupujących rzadko używa teleobiektywów, ponieważ ich noszenie oraz wymiana jest kłopotliwa. Dobra rada dla kupujących: kupując zewnętrzną lampę błyskową za rozsądną cenę jako dodatek do aparatu zaopatrzonego w standardowy obiektyw, zyskujesz większą wygodę niż w przypadku zakupu aparatu z dołączonym teleobiektywem.

Gdy światło słoneczne skierowane jest bezpośrednio na obiekt fotografowany, podczas robienia zdjęć pamiątkowych, istnieje ryzyko, że osoba fotografowana zmruży oczy lub odwróci się od ostrego światła. W takiej sytuacji, rozwiązaniem jest umieszczenie obiektu fotografowanego w pozycji ze światłem w tle oraz użycie zewnętrznej lampy błyskowej, co w efekcie pozwoli otrzymać piękne zdjęcia, naturalny wyraz twarzy, łagodny rozkład światła na włosach i innych elementach.

Zdjęcie doświetlone lampą

Światło słoneczne


Zewnętrzna lampa błyskowa jest praktycznym dopełnieniem, pozwalającym uniknąć sytuacji, w których fotografowanie może sprawiać trudności, np. duża odległość od obiektu i ciemne sceny oraz uroczystości (śluby, imprezy taneczne, ceremonia rozpoczęcia/zakończenia roku szkolnego, zawody lekkoatletyczne itp.).

Kupując lustrzankę cyfrową, spodziewamy się uzyskać zdjęcia doskonałej jakości. Jest to możliwe przy użyciu zewnętrznej lampy błyskowej, która jest niezastąpiona w wielu sytuacjach. Udoskonal swój sprzęt przy pomocy zewnętrznej lampy błyskowej i dodaj fotografiom koloru.
Jesteśmy przekonani, że zostaniesz twórcą pięknych, unikalnych zdjęć.

Copyright(C)2007 SEA&SEA SUNPAK Wszystkie prawa zastrzeżone.

Wykorzystywanie w jakiejkolwiek formie w całości lub w części zdjęć, ilustracji, tekstu ze strony sunpak.pl bez pisemnej zgody zabronione.